Působení dle tradiční čínské medicíny:
- Ochlazuje horko RE ze žaludku a střev
- Vylučuje horké toxiny RE DU
- Rozpouští vlhký hlen TAN SHI
- Zvlhčuje plíce FEI
- Zklidňuje a současně i posiluje ducha SHEN
Popis dle tradiční čínské medicíny: Listy Gynostemmy pětilisté (Jiao gu lan), jež vypadá jako popínavá vinná réva, jsou v Číně nazývány "Bylinou nesmrtelnosti". V jedné čínské provincii si lékaři všimli, že se zde místní lidé dožívají běžně 100 a více let a mají i nadprůměrné zdraví. Jedním z hlavních důvodů bylo pravidelné popíjení čaje z Gynostemmy pětilisté. K jejímu objevu se došlo teprve nedávno, a jak už to tak bývá, celkem náhodou. Japonská vláda v 70. letech minulého století zakázala používání umělého sladidla sacharin, jež obsahuje pro organismus ne zrovna příznivé chemické látky a začala zkoumat přírodní zdroje cukru jako jsou Stévie a Gynostemma. Při té příležitosti japonští vědci náhodně zjistili, že Gynostemma obsahuje velké množství gypenosidů (saponinů), jež jsou svým složením velmi podobné ginsenosidům, obsaženým v klasickém ženšenu. Upustili od zkoumání sladidla z Gynostemmy a začali se věnovat výzkumu této vzácné a dosud neobjevené léčivé byliny a užasli, co vše se v této nenápadné rostlince skrývá za léčivé poklady. Více v angličtině naleznete pak zde.
Saponiny jsou rostlinné glykosidy podobné silicím, jež mají protizánětlivé účinky, rozpouštějí hleny a posilují cévy. Mají hořkou či svíravou chuť a jejich efekt se podobá kortikosteroidům, avšak v přírodním provedení! Tyto saponiny - ginsenoidy dávají ženšenu onu pověstnou zdravotní výjimečnost. Ten jich však obsahuje pouze 28, kdežto Gynostemma 82. Proto i její hlavní účinky se podobají účinkům ženšenu, navíc se přidávají další příznivá působení Gynostemmy, takže ve finále se z této byliny stává pozoruhodná léčivka, stojící rozhodně za pozornost dnešního člověka.K objevení tohoto "nesmrtelného čaje" se ostatně jako vždy váže jedna legenda:
Už od časů dynastie Qin (221 př. Kr.) vysílali čínští císaři do všech koutů světa badatele, vědce i dobrodruhy, aby objevili odvěký sen lidstva - elixír života. Dynastie, staletí i dobyvatelé přicházeli a odcházeli a elixír života stále zůstával v hájemství neznámého. Až o mnoho staletí později, poté, co Říše středu šťastně přestála záměr Čingischánův, aby po vyhubení všech obyvatel se stala gigantickým pastvištěm pro mongolské koně, povšiml si jistý Zhu Xiao při hledání zdrojů, jež by zamezily častým hladomorům, že na jihu Číny rostoucí bylina Jiao gu lan má nad jiné posilující účinky. Tok času však též udivovalo, že v těchto jihočínských oblastech se lidé dožívají se i sta a více let. Století se však muselo sejít ještě s dalším, než Li Shi Zhen popsal, že opět Jiao gu lan je toho tou největší příčinou. Jiao gu lan, zvaný též Gynostemma pětilistá, svou září projasňuje patero neblahých stavů - ty, kteří nezneváží svou nadváhu, i ty, kterým krev tepe nad míru.
Rozbor bylin dle tradiční čínské medicíny - Hlavní bylinou tohoto nápoje je bylina Jiao gu lan. Základní účinek této byliny je ochlazování horka RE ze žaludku a střev, vylučování horkého toxinu RE DU a rozpouštění vlhkého hlenu TAN SHI, dále zvlhčuje plíce FEI a posiluje produkci tělesných tekutin JIN YE, zklidňuje a posiluje ducha SHEN (viz Legendy psané bylinami). Všechny tyto její účinky jsou unikátní v tom, že na jedné straně vylučuje horko, horké toxiny, rozpouští patologické hleny a tlumí záněty, na straně druhé pak napomáhá normální funkci plic a zklidňuje ducha. Kdo z vás tohle dneska má? Zbyytek ve směsi pak tvoří oddenek kurkumy E zhu, jež dle TCM je nejsilnějším "rozbíječem" stagnující krve v játrech GAN YU XUE a krevních shluků, rovněž i rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI a hlíza jamu Bi xie která odděluje tzv. čisté od nečistého a tím vylučuje škodlivou vlhkost SHI ("odstraňuje kalné ze spodního ohniště") a současně odstraňuje i vlhko a horko SHI/RE.
Více na: https://www.patentnimedicina.cz/cz/bylinne-produkty/dle-kategorii/caj/850-napoj-peti-hvezd