Působení dle tradiční čínské medicíny:
- Rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI srdce, plic, žaludku a jater
- Ochlazuje vnitřní horko RE srdce, plic, žaludku a jater
- Rozpouští hlen TAN a rozptyluje zauzleniny
- Stahuje vzbouřenou čchi QI NI (tzv. spouští protichůdné)
Popis dle tradiční čínské medicíny - Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi BAN XIA HOU PO WAN, která je upravena na dnešní poměry. Dle TCM duch sídlí v játrech a jeho správná funkce se projevuje v nápadech, kreativitě, v projektech, živými a uskutečňovanými představami, inspirací, plánováním, odhodláním a sebe (na)směřováním - prostě duch zajišťuje "myšlenkový pohyb". Ve chvíli, kdy mysl, sídlící v srdci, dostatečně nedostává v důsledku stagnující energii Qi tento "drajv" (jenž bychom mohli v dnešní mluvě vyjádřit jako "tah na branku"), pak se člověk cítí frustrovaný, beze smyslu života a ztrácí všechny výše zmíněné pozitivní vlastnosti včetně ztráty "duchaplného" pohledu (doslova, neboť duch se projevuje mimo jiné i v očích a v případě plného zdraví je i pohled a výraz zdravý). Takový člověk má pak i "bezduché" myšlenky, vede "bezduché" řeči a i se chová jako "bez duše". Dostává se tak postupně na křižovatku potíží, z které neví kam. Neví, jak řešit vztahy, jak práci, jak si uspořádat život. Ke stagnaci energie Qi, která v tomto případě postihuje nejprve srdce a plíce (a až poté játra), dochází v důsledku nadměrných emocí. V případě plic je to smutek a žal, u srdce pak zase trudnomyslnost, plačtivost, melancholie, zadumanost či přemýšlivost. Nutno však podotknout, že všechny emoce ve svém důsledku vždy způsobují stagnaci energie čchi QI ZHI !!! Tato stagnace se projevuje nejen psychickými příznaky (výše), ale i tělesnými příznaky (níže) a tak i naplňuje slova o propojení těla a duše, tedy o tzv. psychosomatické medicíně (viz Psychické potíže z pohledu TCM).
Každá stagnace se dříve či později nakonec přemění na horko z nadbytku RE (jako uhlí, které se samovznítí v uzavřeném sklípku). Takový člověk má pak pocit, že mu "cosi sedí" na hrudi, na břiše, v podžebří, co ho dusí jak fyzicky (často se objevuje tzv. psychické astma, obzvláště u žen), tak deptá i psychicky. Prostě je to "na... (s)padnutí"! Typické také je, opět obzvláště u žen, pocit hlasitého a kaskádovitého dechu, kdy člověk chce jakoby mechanicky "prodechnout a odblokovat" pocit švestky či tíhy v krku a na hrudi a jež je často zaměňováno (jak už to tak bývá) s hysteroidními projevy...
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny - Císařská bylina Zhi ban xia vysušuje vlhkost, přeměňuje hlen TAN, rozptyluje zauzleniny a rozpouští nahromadění, stahuje vzbouřenou čchi QI NI dolů. Tím také příznivě ovlivňuje všechny hlavní aspekty tohoto syndromu. První ministr Hou po pomáhá císaři rozpustit hlen TAN, pomáhá rozprouďovat zauzleniny a stahovat dolů vzbouřenou čchi QI NI (a tím i časté zívání). Druhý císař Fu ling pomáhá císaři v přeměně hlenu TAN, který se tak nemůže z nadbytečného vlhka tvořit. Asistent Sheng jiang pomáhá císaři harmonizovat žaludek a stahuje vzbouřenou žaludeční čchi QI NI, čímž také napomáhá k rozpuštění hlenu TAN. Další asistent Dan zhu ye je přidán do této klasické směsi proto, aby ochlazoval horko z nadbytku RE v srdci, v plicích v žaludku a ve žlučníku (viz Legendy psané bylinami). Toto horko vzniká v důsledku stagnace energie čchi QI ZHI. Zhu ye také odstraňuje podrážděnost ducha a neklid v srdci a dokáže i odvádět horko dolů prostřednictvím moče - je to bylina jak pročišťující, tak i odvádějící. Poslíček Zi su ye harmonizuje žaludek a rozprouďuje energii čchi QI, hlavně na úrovni plic, kam i pomáhá směrovat účinek ostatních bylin, neboť hlavní příznaky tohoto syndromu jsou na úrovni hrdla, jež odpovídá (dle TCM) plicím.
Dávkování - Naše tablety neobsahují žádné příměsi, leštící látky či lepidla. Jako pojivo slouží pouze přírodní mikrokrystalická celulóza, a to jen maximálně do 1 %. Proto musí býti slisovány do velice tvrdých kompaktních tablet, které se obtížněji rozpouštějí a někomu možná i hůře polykají - vždy je však vše individuální a záleží na každém jedinci zvlášť...
Proto nejlépe se osvědčila tato forma užívání: večer si svoji ranní (celodenní) dávku tablet (kupř. 6 + 6 tbl resp. 12 + 12 tbl od každého druhu) vložte do hrnku a zalijte trochou vody (studené či horké) a tablety se do rána téměř rozpustí. Ráno přisypte do hrnku kupř. Nápoj čínských MUDRců, event. i další nápoje, zalijte nyní již pouze horkou vodou (100°C) a vše řádně promíchejte (jakoukoliv lžičkou). Pro lepší chuť si můžete přidat i trochu dobrého kvalitního mléka (jakéhokoliv druhu dle chuti) - vznikne Vám tak docela chutná hořká bílá káva, kterou můžete, bez obav z nedostatečného vstřebání bylin, přímo zapíjet k snídani (ideálně jahelnou kaši).
Výhodami jsou:
- Snadné pozření, a to i hořkých bylin (lze přisladit event. javorovým nebo datlovým sirupem)
- Maximální vstřebání jemně rozpuštěných bylin
- Rychlost a jednoduchost - žádné intervaly a čekání 15 min před a 30 min po jídle a navíc nahradí snídaňový nápoj (netřeba pak již pít ještě ranní čaj nebo kávu).
- Zároveň je tato forma užití i "nature friendly" pro slezinu PI a její energii QI - z těchto důvodů nikdy nepoužíváme žádné obalové kapsle (i ty sebepřírodnější, želatinové apod., vždy časem oslabují energii čchi sleziny PI QI XU a způsobují tak vlhko SHI), ani tinktury (obsah bylin v nich je dle chromatografie na tenké vrstvě pofiderně minimální a navíc každý alkohol v tinkturách obsažený vždy přináší vlhko a horko SHI/RE do organismu...), ba ani syrové směsi bylin SAN či TANG, jež bohužel nelze importovat z Asie bez toho, aniž by buď obsahovaly nadměrně pesticidů nebo pak zase mikroplísně...).
Lze užívat i takto:
Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že "na velkou díru velká záplata" čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. ("Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš" říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě - stavy nedostatku YIN, akutní napadení zevní škodlivinou. Více o čínských pojmech zde. Není určen pro děti, těhotné a kojící ženy.
Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)
Více na: https://www.patentnimedicina.cz/cz/bylinne-produkty/dle-kategorii/tablety/081-spadnuti-kamene-ze-srdce