Detox - lymfa

10.04.2024

S příchodem jara a slunečních paprsků roste potřeba úklidu, a to nejen doma Je to vhodná doba na úklid těla a hlavy, aby nás v té aktivní polovině roku nic nebrzdilo. Organismus má svůj jedinečný systém úklidu těla a tím je lymfatický systém, takovou kanalizaci.

Lymfa slouží k transportu látek v organismu a hraje klíčovou roli v obraně našeho těla. Lehce nažloutlá tekutina vyživuje a odvodňuje, je důležitá pro detoxikaci organismu. Lymfatický systém tvoří komplexní síť cév, kanálků, lymfatických uzlin, žláz a tkání, které se vzájemně doplňují ve svých funkcích. V organismu hraje roli při zachování rovnováhy tekutin a také při asimilaci tuků ve stravě nezbytných pro výživu těla a vstřebávání živin rozpustných v tucích. V těle cirkuluje 1,5 až 2 litry lymfy, která má složení podobné krevní plazmě bez červených krvinek. Ve skutečnosti je oběh tekutiny velmi pomalý a její cesta tělem trvá tělem téměř 24 hodin. Jeho pohyb je podmíněn pohyby těla a svalovými kontrakcemi.

Máte-li sedavé zaměstnání, je pravidelný různorodý pohyb nezbytností. V opačném případě lymfa stagnuje a dochází k retenci vody a otokům. Lymfa má v organismu roli sběrače buněčného odpadu a přenašeče mastných kyselin pocházejících z trávení.

Lymfa přenáší kromě lymfocytů, jež jsou součástí imunitního systému, také vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a hormony. Tento systém zastává mnoho dalších funkcí, jako je kontrola objemu a tlaku intersticiální tekutiny, hlídání koncentrace proteinů atd. Přibližně 75 % odpadu produkovaného buňkami se nachází přímo v lymfě. Lymfatické cévy pomáhají krevním kapilárám při transportu odpadu.
Co dělat, aby lymfatický systém fungoval?

Základem je pravidelný pohyb. Ideální je kombinovat vytrvalostní pohyb (chůze, kolo, běh) s posilováním. Jóga a pránájáma (řízený dech) působí příznivě jak na lymfu, tak na endokrinní žlázy (hormony v harmonii ). Umět dobře dýchat (a to nejen na hodině jógy ) je klíčové. Pokud přes den dlouho stojíme, večer dopřejeme nohám úlevu, když je vleže opřeme o stěnu.

Doporučit lze lymfodrenáž, jde o jemnou masážní techniku, která uvolní tok lymfy. Přidat můžeme pravidelné suché kartáčování a střídavou sprchu. Určitě je dobré se zamyslet nad výběrem oděvů, naprosto nevhodné je jakékoli škrtící a těsné oblečení. Rovněž elegantní sed s nožkou přes nožku lymfě neprospívá.

 Je důležité nezatěžovat organismus přílišnou chemií, jak v potravinách, tak v kosmetice. Strava má být pestrá, bohatá na vlákninu, rozumné množství proteinů, bez polotovarů. Samozřejmostí je dostatek tekutin, především vody.

Je vždy lepší prevence, než hasit potíže v podobě otoků. Poškození lymfatického systému je bohužel nevratné a negativně ovlivňuje kvalitu života.


Pečujme o tělo i duši s láskou